
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.5 nF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2012 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 850 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 990.6 µm |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 250 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 5.5 g |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
Stock: 1597
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.04318 | $0.43180 |
| 50 | $0.03819 | $1.90950 |
| 100 | $0.03377 | $3.37700 |
| 500 | $0.02881 | $14.40500 |
| 1000 | $0.02625 | $26.25000 |
| 3000 | $0.02237 | $67.11000 |
| 5000 | $0.01906 | $95.30000 |
| 10000 | $0.01624 | $162.40000 |
